Még az igazságos Mátyás király idejében történt.

Batinán a kőbánya fölött állt egy vár. Leányvárnak nevezték, mert egy vénlányé volt, akit vörös hajáról mindenki csak Vörös Mártának hívott. Övé volt a sok szőlő a baranyai dombokon, övé volt a rév is a Dunán. A folyó szélesebb volt mint most, nagyvízzel a Telecskai-domboknál volt a túlsó partja.

Vörös Márta kegyetlenül megadóztatta, hetente robotoltatta jobbágyait. Az utasokkal, akik Bácskába akartak átkelni vagy onnan vissza, egy aranyat fizetett. Aki nem tudta megfizetni a révpénzt, azzal két hétig kapáltatott a szőlőjében.

Meghallotta Mátyás király a vöröshajú zsarnokoskodását, felöltözött paraszti ruhába, hogy megtudja az igazságot. Amikor át akart kelni a Dunán, a révészek nem akarták átvinni, hogy előbb fizesse meg az aranytallért.

–  Nem igazságos ez! – Mondta Mátyás  –,  borjú árát adjam a révre?

Meghallotta ezt Vörös Márta, s korbácsával végigvágott a király hátán.

–  Majd én megtanítalak az igazságra! –  mondta az úrnő. –  A szőlőbe vele!

Körülfogták Mátyást a hajdúk, és a szőlőbe kísérték. Kapát nyomtak a kezébe, hogy kapáljon.

Nem volt a király egyedül, egy legényke már ott dolgozott.

–  Hát te hová igyekeznél, öcsém?  –  tudakolta Mátyás.

–  Anyámhoz mennék, mert nagyon beteg –  panaszolta a fiú –, de előbb meg kell szolgálnom a rév árát.

Kapáltak. A király pár lépéssel a legény előtt dolgozott. Mátyás megsajnálta, és a sorába, egy tőke mellé, egy aranyat dobott.

–  Aranyat találtam! Aranyat találtam! –  örvendezett a legény.

–  Ne kiabálj! –  figyelmeztette Mátyás –, mert elveszik tőled! Most már átkelhetsz. Iparkodj a révre!

A legény tétovázott, gondolkodott, majd kimondta:

–  Ahol egy arany van, ott több is van! Kapáljunk tovább, hátha neked is találunk egyet.

Mit volt mit tenni, a király még egy aranyat ledobott a társa sorába. Az meg is találta:

–  Neked is találtam egy aranyat, bátyám! –   súgta oda a fiú Mátyásnak. Nem mert kiabálni, nehogy a hajdúk meghallják. –  Holnap mehetünk a révre.

Másnap át is keltek a Dunán. Ott mondta meg Mátyás a legénynek, hogy kivel dolgozott együtt. Adott neki még hét aranyat meg egy pecsétes levelet, és a lelkére kötötte, hogy keresse fel Budán. Aztán elváltak. A fiú anyja már haldoklott. El is takarította tisztességesen. Aztán Budára ment, és be is vált a derék katonának a király seregében.

Mátyás nem hagyta annyiban a vöröshajú kegyetlenkedéseit. Amint Budára ért, kengyelfutót szalajtott Batinára pecsétes levéllel. Ez állt benne:

Te kegyetlen Vörös Márta!

Rögtön gyere Budára! Ha nem jöhetsz, levelet küldj.  Akkora bőrt szabass a hátadból, amekkora az én levelem, arra írd le kegyetlenkedéseidet! Küldd azonnal a kengyelfutómmal a bőrödet!

Vöröm Márta már tudta, hányat ütött az óra. Megijedt. Be is fogatott hatlovas aranyhintójába, és onnan, ahol most az emlékmű van, a legmeredekebb hegyről, belehajtott a Dunába.

Harmadnapra kivetette a víz Vörös Mártát és az aranyvasú aranyhintót egy kis falu előtt. Kifogták a halászok, és az asszonyt is, a hintót is beásták a hegyoldalba.

A kis falut Vörös Mártáról Vörösmartnak nevezték el.

Így mesélik a baranyaiak a vöröshajú történetét.

Sokan keresték azóta az aranyhintót, de még csak arany kerékszögét sem találta meg soha senki.

Vörösmart

Vörös Márta